morvaridmehronline.ir

گذر زمان
شیبکوه در صد سال پیش
شیبکوه بندرلنگه در آیینه تاریخ

شیبکوه در صد سال پیش

تاریخ چراغ راه آینده است. بی شک اطلاع ما از گذشته خودمان ضعیف و ناچیز است و دلیل آن نیست جز ننوشتن و عدم اعتقاد به تاریخ نگاری ... در میان منابع تاریخی منابعی که به طور شفاف و واقعی گذشته استانمان خصوصاً غرب استان را بازگو نماید ناچیز است .تقریباً تنها اثر بیش از یکصد سال پیش متعلق به محمد علی خان سدید السلطنه بندرعباسی است که تحت عنوان" سرزمین های شمالی پیرامون خلیج فارس و دریای عمان "در صد سال پیش ۱۳۳۲ تا ۱۳۲۴ هجری قمری به رشته تحریر درآمده است و ماخذ دیگری تاکنون در دسترس نیست. شادروان استاد احمد اقتداری در سال ۱۳۷۱ آن را استخراج و تحشیه نویسی نموده است . مروارید مهر بر آن شده تا قسمت هایی از آن اثر جاوید و ماندگار را جهت آشنایی خوانندگان با گذشته بازنشر نماید.
آزاد سازی خرمشهر نقطه عطف جنگ تحمیلی(یوسف دیوانی)
یوسف دیوانی

آزاد سازی خرمشهر نقطه عطف جنگ تحمیلی(یوسف دیوانی)

اشاره:دو بندر مهم آبادن و خرمشهر ، قبل از وقوع جنگ تحمیلی ، از شهرهای مهم و استراتژیکی و شریان اقتصادی و تجاری کشور محسوب میشدند . برخی را باور بر اینست که در زمان عمران و اوج رونق آبادان و خرمشهر ، هیچکدام از بنادر کشور آن زیبایی و رونق اما پس از حمله ی ارتش رژیم بعث عراق به کشورمان ، متاسفاه به این دو بندر زیبا توریستی لطمات فراوانی واردشد و همچنین تبعات اجتماعی زیادی دامنگیر مردم خونگرم و غیور خوزستان خصوصا این دو شهر گردید که کوچ و مهاجرت اجباری و ناخواسته به دیگراستانهای کشور یکی از تبعات آنست.اما با این حال ایستادگی و تعامل خوب ملت و دولت حتی در زمان جریان جنگ ، حیات و رونق به این استان بازگشت و خوزستان جانی تازه گرفت. اشغال خرمشهر که 575 روز طول کشید و متعاقب آن آزاد سازی خرمشهر، نقطه ی عطفی در جنگ تحمیلی قلمداد میشود که ذیلا به آن میپردازیم:
از سال دردی تا کرونا
یوسف دیوانی

از سال دردی تا کرونا

بی شک در زمان آن بیماری همه گیر هیچ‌گونه مقاومتی به عمل نیامده و میزان مرگ و میر بسیار بالا بوده است. شاید تا حدی با توسل به داروهای محلی مداوایی به عمل می آمده است.به همین سبب در کنار حوادث تلخی همانند زلزله معروف دهه ۳۰، سیل و غیره، آن سال به " سال دردی"(سال درده ، سر درده یا سل درده ) نام گرفت و هنوز در اذهان مردم مانده ا ست . بیماری که در منطقه بستک و جنوب فارس از آن خبر داریم ، هم زمان با وبایی است که در کل کشور در سال 1344هجری قمری رخ دادهاست . در واقع همان وبای همه گیر جهانی بوده که به ایران هم سرایت می کند. برخی افراد معتقدند بیماری کشنده آن روزگار که به سال درده یا دردی معروف شد ، نوعی آنفلونزا بوده است. این بیماری در جهرم ، لار، محلچه ، گراش، خنـج ، سده،بیدشیر (بیدشهر)خنج ، پیشــــور ، کرمسته ، خــور،گلار ، دشت، ده پشت ، آبشـور و بیخ اشکنان نیز شیوع فراوان داشته است با پرسش های میدانی که به عمل آمد معلوم گردید بنادر هرمزگان کمتر دچار بیماری وبای آن روزگار شده و اگر بوده میزان تلفات در آن حد جایی نقل نشده و یا در اسناد تاریخی ذکر نشده است. برخی از قدمای شهر بندرلنگه ،گزیر و چاه مسلم نیز به نقل گذشتگان از ابتلای این بیماری همه گیر در شهرشان خبر می دهند اما آمار و نوع بیماری و میزان تلفات در دست نیست.
بی بی شریفه و اولین یخچالی که به دبی آورد!
تمدن ایرانی ها در امارات متحده عربی

بی بی شریفه و اولین یخچالی که به دبی آورد!

عموی نود ساله من یکی از ناخداهای قدیم است او می گوید آن زمان که ما از لنگه و مغویه و دیوان به دبی می رفتیم ،مردم دبی آب خوردن یا بقول خودش آب شیرین هم نداشتند . ما از ایران آب خوردن برایشان در دبه می کردیم و به دبی می بردیم و به آنها می فروختیم...
۱
شهدای غرب هرمزگان
بین الملل
تحلیل اجتماعی
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین